Subvencije za skrajšan delovni čas
Zakon o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19, ki je začel veljati konec maja, prinaša nove ukrepe, s katerimi želi država olajšati finančno breme delodajalcem in ohraniti delovna mesta. Delodajalci, ki zaradi zmanjšanja obsega poslovanja, začasno ne morejo – vsaj ne v celoti oziroma za polni delovni čas – nuditi dela zaposlenim, lahko zaprosijo za subvencijo.
Ukrep delnega subvencioniranja skrajšanja polnega delovnega časa je na voljo do konca leta in podjetjem prinaša subvencije v višini med 112 in 448 evri na zaposlenega, odvisno od količine subvencioniranega delovnega časa (od 20 do 35 ur tedensko).
Za omenjene subvencije lahko zaprosijo podjetja, ki so bila vpisana v poslovni register Slovenije pred razglasitvijo epidemije COVID-19 in zaposlujejo delavce za poln delovni čas, pri čemer ti niso v odpovednem roku. Dodaten pogoj je, da vsaj 10 % zaposlenim mesečno ne morejo zagotavljati najmanj 90 % dela. Za subvencijo ne morejo zaprositi neposredni ali posredni uporabniki proračuna Republike Slovenije, katerih delež prihodkov iz javnih virov je bil v letu 2019 višji od 50 %.