Prožnost dela bo ohranila delo in delovna mesta
Združenje Manager spodbuja čim hitrejše sprejetje tretjega svežnja t. i. protikoronskih ukrepov in subvencioniranja skrajšanega delovnika. Prožnost dela bo zagotovila večjo možnost ohranitve poslovanja podjetij in delovnih mest. Ob podatku, da je v Evropi ogroženo vsako četrto delovno mesto (26 odstotkov), združenje slovensko vlado poziva k pripravi celovite, trajnostno zasnovane gospodarske izhodne strategije iz krize.
Slovenski vodstveni kadri za preživetje in zagotavljanje odpornosti domačega gospodarstva tako izpostavljajo pet ključnih področij, pri katerih je potrebno učinkovito sodelovanje za sistemske in trajnostno zastavljene dogovore na ravni države. Ob večji prožnosti na trgu dela še zagotavljanje likvidnosti, spodbujanje nadaljnje digitalizacije, poenostavitve administrativnih postopkov in učinkovitosti državnih organov, dvig produktivnosti ter nove poslovne modele in procese. Gre za ključna področja, ki državi lahko omogočijo, da bo pripravljena na recesijo in na morebitne naslednje zdravstvene ali druge krize. Zgled so nam lahko Nemčija, Avstrija in Češka, ki so že uvedle (so)financiranje skrajšanega delovnega časa, s čimer preprečujejo masovna odpuščanja. Pri tem je potrebna odprtost tudi do vzpostavljanja novih oblik dela, ki omogočajo prilagodljivost ter sodelovanje in novi dogovori tako med podjetji kot med socialnimi partnerji.
Podobno razmišljajo na evropski ravni. V raziskavi Evropskega združenja managerjev (CEC), v kateri je sodelovalo 700 evropskih managerjev, so ti izpostavili pomanjkanje transparentnosti, usklajenosti in solidarnosti v Evropi ter pozvali k ukrepom, ki bodo vodili k bolj trajnostnemu gospodarskemu okrevanju.