Predlogi sprememb zakona o dohodnini
Ministrstvo za finance je oblikovalo predlog novele zakona o dohodnini, ki predvideva več olajšav. Če bodo spremembe sprejete s stani vlade, si lahko posamezniki obetamo, da nam bo na računih ostalo več denarja. Najbolj očitna sprememba za posameznike je načrtovan dvig splošne olajšave v naslednjem letu s 3.500 evrov na 4.500 evrov, olajšava pa naj bi se dvigala tudi prihodnja leta (do leta 2025, ko naj bi znašala 7.500 evrov).
Država bo predvidoma tudi nekaj manj zahtevna do najbolje plačanih posameznikov. Davčna stopnja v zadnjem, t. i. 5. dohodninskem razredu bi se znižala iz 50 na 45 odstotkov, poleg tega pa se je med predlogi sprememb znašla tudi možnost višjega neobdavčenega izplačila nagrade za poslovno uspešnost – in sicer do višine povprečne mesečne plače zaposlenega.
Dobre novice se obetajo tudi lastnikom podjetij. Dohodnina od dohodka iz kapitala bi lahko po novem namesto 27,5 znašala 25 odstotkov. Stopnja dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem pa bi se znižala s 27,5 na vsega 15 odstotkov. Obenem bodo zavezanci imeli tudi možnost vključitve dohodkov iz kapitala in oddajanj premoženj v najem v letno davčno osnovo.
Najboljši predlog za podjetja smo prihranili za konec: država utegne za spodbujanje prehoda v zeleno in digitalno preobrazb podjetjem za naložbe v tej smeri znižati davčno osnovo za 40 odstotkov.
Če bodo predlagane spremembe sprejete, bodo predvidoma začele veljati z letom 2022.