Manipulacija na zahtevo
Pametne naprave, povezane v internet stvari, so lahko zelo nevarne. Za razkritjem ranljivosti številnih pametnih vtičnic, ki so povezane v domače brezžično omrežje, prihaja še študija, ki na osnovi zadnjih dogodkov pokaže resnično nevarnost neskrbno sestavljenih in konfiguriranih naprav interneta stvari. Vsaka povezana pametna naprava je računalnik v malem, pa naj bo to zvočnik za poslušanje otroka med spanjem, klimatska naprava ali avtomobil (v slednjem računalnikov kar mrgoli).
Študijski primer MadIoT (Manipulation of Demand via IOT) kaže potencial razsežnosti nevarnosti naprav interneta stvari. Če nekomu uspe npr. deset tisoč klima napravam znotraj posamezne oskrbovalne verige z električno energijo ukazati, naj se zaženejo hkrati, s tem sproži resno obremenitev omrežja, morebiti celo njegovo odpoved. Poraba namreč v trenutku poskoči za npr. 10 megavatnih ur (sam zagon zahteva več moči kot delovanje) in lahko povzroči resne težave z oskrbo električne energije ter poviša stroške njene distribucije. Če napadalec klime vklaplja na vsakih nekaj sekund, se jih kak odstotek zagotovo pokvari. Z uspešnim upravljanjem ranljivih naprav je torej mogoče poljubno preobremenjevati omrežje in višati stroške dobave električne energije. Strokovnjaki ocenjujejo, da že 10-odstotna sprememba profila rabe energije dvigne stroške za 20 %, kar verjetno pomeni, da elektrodistributer posluje z bruto izgubo.
Verjetno se še spomnite poletne težave z obremenitvijo električnega omrežja, kjer so zaradi »majhnega« spora med Srbijo in Kosovim tudi pri nas na štedilnikih dva tedna zaostajale ure …