Podjetnike skrbi likvidnost
Plačilna disciplina v Sloveniji že pred krizo, ki jo je povzročil koronavirus, ni bila prav zgledna. Po podatkih FURS je bil v Sloveniji vsak peti račun plačan z zamudo. Povprečni odobreni rok plačila je tako v lanskem letu znašal 39 dni, kar je dlje od večine postavljenih valut. Statistika kaže, da plačniki zamujajo še dodatnih 30 dni, kar v praksi pomeni, da podjetja v Sloveniji na plačilo računa lahko čakajo tudi do 69 dni.
Podjetnike upravičeno skrbi, da se bo likvidnost podjetij v krizi še poslabšala in da bo zamud s plačili še več, ali pa, da plačil sploh ne bodo prejela, če bodo šla podjetja v stečaj. Računovodstva podjetij zato že krepijo ukrepe za izterjavo ali celo prodajo terjatev, o pomoči na način odkupa obveznosti podjetij pa razmišlja celo država.
Finančni strokovnjaki zato svetujejo temeljitejše preverjanje kupcev, torej njihove bonitetne ocene, plačilne discipline, uspešnosti poslovanja itd. Če tudi sicer na videz zdrava podjetja in podjetniki ne poravnajo računa v zastavljenem roku, naj sledita pošiljanje opominov in telefonska izterjava dolgov. Računovodje podjetjem svetujejo, naj uvedejo linearno zvišanje stroškov opominjanja, saj naj bi s tem pri dolžniku vzbudili hitrejšo reakcijo in preprečili, da bi terjatev zastarala. A če dolžnik nima denarja, utegne biti tudi to zaman in bo treba plačilo urejati preko sodišča ali izterjevalne agencije.