Cepljenje zaposlenih
Medtem, ko so zdravstveni zavodi po državi že začeli izvajati cepljenje za najranljivejše skupine prebivalstva zoper koronavirus, podjetja zanima, kakšne so pravno-formalne možnosti (obveznega) cepljenja zaposlenih. V
V splošnem velja, da je cepljenje povezano s poklici zaposlenih. Za tiste, ki so na delovnem mestu močneje izpostavljeni okužbam z nalezljivimi boleznimi, so določena cepljenja obvezna, mednje bo skoraj zagotovo sodilo tudi cepljenje proti koronavirusu. Specifikacijo o izpostavljenosti nalezljivim boleznim na delovnem mestu mora zagotoviti delodajalec (in sicer v izjavi o varnosti na delovnem mestu), ki hkrati poda tudi oceno tveganja. Prav tako cepljenje krije delodajalec (strošek bo približno 15 evrov), čeprav bo država pri tem poskrbela, da se cepljenje ne bo štelo v davčno boniteto zaposlenega.
Medtem ko se posamezniki lahko prostovoljno prijavijo za cepljenje z oddajo vloge na portalu eUprava, obstajajo tudi posamezniki, ki cepljenju strogo nasprotujejo. Kakšne možnosti ima v tem primeru delodajalec? Odvisno od branže, a pod črto zgolj motivacijo – zaposleni, ki delajo v rdeči in črni regiji, so po PKP5 upravičeni do dodatka v višini 30 odstotkov osnovne plače, to pa utegne večino zaposlenih motivirati k cepljenju (in delu).